UYGUN Partili Aytun Çıray Thodex’i sordu: Siyasilerle münasebet soruşturulacak mı?

DÜZGÜN Parti Genel Lider Başdanışmanı Aytun Çıray, 2 milyar dolarlık kripto para dolandırıcılığı tezlerini, Meclis gündemine taşıdı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay”ın yanıtlaması istemiyle önerge veren Çıray, Thodex kurucusu Faruk Fatih Özer için “Bu kişinin bürokrat ve siyasilerle olan bağlarının temelini yahut şirketle iltisaklı olup olmadığını araştırmayı düşünüyor musunuz?” sorusunu sordu.

Çıray, yerli kripto para borsası “Thodex” isimli şirketin kurucusu Faruk Fatih Özer’in 2 milyar dolar ile yurtdışına kaçmasına ait savlarının, “Cumhuriyet Tarihi’nin en büyük dolandırıcılığı olduğunu” ve “siyasi irtibatının olup olmadığının” gündeme geldiğini belirtti.

Faruk Fatih Özer’in, MHP’li milletvekili Saffet Sancaklı’nın 24 yaşındaki oğlu Mert Sancaklı ile ortak olduğu argümanlarına açıklık getirilmesi gerektiğini belirten Çıray, “Fatih Özer’in medyaya birtakım bakanlarla birlikte çekilmiş manzaralarının Mert Sancaklı’ya verilen randevulara eşlik etmesinden kaynaklandığı’ açıklandı. Lakin toplumda şimdi soru işaretleri giderilmedi. Bütün bunların araştırılması gerekir” dedi.

‘HOPPARA MI KARA PARA MI?’

Çıray, şöyle devam etti: “Basına yansıyan evraklara nazaran Ticaret Sicili’nde yer alan bilgilerde, Sancaklı ve Özer’in, 28 Eylül 2020 tarihinde ‘Hoppara Ödeme ve Elektronik Para Hizmetleri’ isimli bir şirket kurduğu ve şirketin faaliyet alanı, ‘Elektronik para ihracı’ olarak belirlendiği tez edilmiştir. Yakın geçmişte de örneklerini gördüğümüz üzere kimileri yasadışı işlere yahut teşebbüslere güya meşruiyet kazandırmak ve bu yolla vatandaşların itimadını kazanıp maddi yarar elde etmek için iktidarla yakın bağlantı kurma yahut bu türlü bağlantı kurdukları izlenimi verme eğilimindeler. Bu bahiste AKP iktidarının yolsuzluklarla ilgili sicilinin her geçen gün kabarmasının da belirleyici olmasının büyük hissesi var. Bundan dolayı kelam konusu kripto para skandalında açık ve dürüst bir araştırma yapılması ve sorumluları hakkında gerekli türel süreçlerin başlatılması kamuoyunda oluşan kara para aklamayla ilgili soru işaretlerinin giderilmesine de katkıda bulunacaktır. Hoppara mı kara para mı milletimiz bilmek istiyor.”

‘YANDAŞ İŞ İNSANLARI DA İŞİN İÇİNDE Mİ?’

16 Nisan’da Merkez Bankası’nın “Ödemelerde Kripto Varlıkların Kullanılmasına Dair Yönetmeliğin” Resmi Gazete’de yayımlandığını anımsatan Çıray, 2019’dan beri kullanıcısı giderek artan ve global olarak popülerleşen kripto para borsaları ile ilgili bu ivedilikle hazırlanan yönetmeliğin yürürlük tarihinin 30 Nisan 2021 olarak ayarlanmış olmasının herkesin aklında çok önemli soru işareti oluşturduğunu vurguladı. Yandaş iş insanlarının da tertibin içinde olduğuna yönelik söylentilerin çıktığını aktaran Çıray, “Merkez Bankası’nın yönetmeliğin yürürlük tarihini kasıtlı olarak 30 Nisan yaptığı ve böylelikle birtakım yandaşlara vakit kazandırıldığı savlarına yer hazırladığını” belirtti.

‘THODEX REKLAMI İÇİN NE KADAR PARA HARCANMIŞTIR?’

Çıray, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’a şu soruları yöneltti:

-2 milyar dolar ile yurtdışına kaçan ‘Thodex’ isimli kripto para borsasının kurucusu Faruk Fatih Özer’in geçmişte hükümete yakın televizyon kanallarına da çıktığı ve bir reklam kampanyası yürüttüğü görülmüştür. Toplam reklam harcamaları ne kadardır?

-Bu kişinin bürokrat ve siyasilerle olan bağlantılarının temelini yahut şirketle iltisaklı olup olmadığını araştırmayı düşünüyor musunuz?

-Faruk Fatih Özer’in nereye gittiğiyle ilgili net bir bilgiye ulaşılmış mıdır?

-16 Nisan 2021 Cuma günü Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın ‘Ödemelerde Kripto Varlıkların Kullanılmasına Dair Yönetmelik’i Resmî Gazete’de yayımlanmıştır. Bu yönetmeliğin yaşanan dolandırıcılık skandalından yalnızca birkaç gün evvel yayınlanmış olması lakin direktörlüğün yürürlük tarihinin 30 Nisan 2021 olarak ayarlanmış olması tesadüf müdür?

-MASAK tarafından Thodex hesaplarına bloke konulmuş olmasının sebebi burada bir kara para aklama operasyonu bulunduğunu mu göstermektedir? (ANKA)

Bir önceki yazımız olan Ukrayna, Rusya'nın kıdemli diplomatını hudut dışı edecek başlıklı makalemizde Rusya hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir