Ünlü Oyuncu William Shatner, 90 Yaşında Uzaya Çıktı

Ünlü bilimkurgu serisi ‘Star Trek’te efsane karakter Kaptan James T Kirk’ü canlandıran Kanadalı aktör William Shatner; Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’un sahibi olduğu Blue Origin’in geliştirdiği bir uzay aracıyla bu sefer nitekim de uzaya çıktı.

Texas’ta bir çölde fırlatılan ve yaklaşık olarak 10 dakika boyunca seyahat ettikten sonra mahallî saatle 10:00’da inançlı bir biçimde iniş yapan araçta üç bireyle birlikte seyahat yapan 90 yaşındaki Shatner, bu sayede uzaya çıkan en yaşlı insan olarak tarihe geçmiş oldu. 100 km’nin (60 mil) çabucak üzerinde azamî irtifaya ulaşan araçta kısa müddetli bir ‘ağırsızlık’ hissi yaşayan yolcular; kapsülün büyük pencerelerinden Dünya’nın eğriliğine uzaydan tanıklık etme talihine erişti.

“Herkes bunu yapmalı”

İniş yaptıktan sonra Bezos’la konuşan Shatner, bunun inanılmaz bir tecrübe olduğunu belirterek “Dünyadaki herkes bunu yapmalı, “ dedi. Gözyaşlarına hakim olamayan Shatner, “Bana hayatımın en engin tecrübesini verdiniz. Az evvel olanlar karşısında çok, çok duygulandım. Umarım asla kendime gelmem. Umarım şu an hissettiklerimi daima hissederim. Bu hisleri kaybetmek istemiyorum. “ sözlerini kullandı.

Uçuşu sırasında Shatner’a Blue Origin lider yardımcısı Audrey Powers, uydu şirketi Planet’in kurucularından Chris Boshuizen ve bir sıhhat yazılım şirketi olan Dassault Systèmes‘te yönetici olan Glen de Vries eşlik etti. Uçuş boyunca görüntünün keyfini çıkarmak dışında yapacak öteki bir şeyleri olmamasına karşın birkaç gün boyunca eğitimden geçen grubun seyahat yaptığı New Shepard isimli roket ise tam otomatikti. Aracın iniş yapması üzerine Bezos şahsen kendisi roketin kapağını açarak herkesin yeterli olup olmadığını denetim etti.

Roketten çıkan takıma, aile ve arkadaşları ortasında yapılan ufak bir cümbüşün akabinde Blue Origin astronot rozetleri takdim edildi.

Bu, New Shepard’ın mürettebatlı ikinci uçuşu

Gerçekleşen bu uçuş, New Shepard’ın içinde bir mürettebat taşıdığı ikinci uçuşuydu. Roket birinci uçuşunu ise 20 Temmuz’da Bezos, Bezos’un kardeşi Mark, Hollandalı bir genç olan Oliver Daemen ve ünlü havacı Wally Funk’tan oluşan dört kişilik bir grupla gerçekleştirmişti.

Bu birinci uçuşla birlikte dünyanın uzaya çıkan en yaşlı insanı olan 82 yaşında Wally, yeni uçuşla bu rekoru Shatner’a kaptırdı.

Bir önceki yazımız olan 5 öğrencinin ömrünü yitirdiği kazanın sürücüsü tutuklandı başlıklı makalemizde ölümlü kaza ve trafik kazası hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir