Ukrayna, Rusya’nın kıdemli diplomatını hudut dışı edecek

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Sosonyuk’a yöneltilen suçlamaların reddedildiği belirtildi.

Sosonyuk’un gözaltına alınması ve hudut dışı edilmesinin kınandığı belirtilen açıklamada, Rusya’nın hareketlerinin diplomatik münasebetlere ait 1961 Viyana Mukavelesi’ni ihlal ettiği vurgulandı.

Açıklamada, bu provokasyona karşılık, Rusya’nın Kiev Büyükelçiliğinin kıdemli diplomatının, 19 Nisan’dan başlayarak 72 saat içinde Ukrayna’yı terk etmesi gerektiği aktarıldı.

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), Ukrayna’nın St. Petersburg Konsolosu Aleksandr Sosonyuk’u “gizli bilgiler temin ettiği” gerekçesiyle gözaltına almıştı.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Oleg Nikolenko ise Sosonyuk’un gözaltına alınmasını “Rusya’nın provokasyonu” olarak nitelendirerek, buna karşılık vereceklerini duyurmuştu.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, “gizli bilgiler temin ettiği” gerekçesiyle gözaltına alınan Ukrayna’nın St. Petersburg Konsolosu Aleksandr Sosonyuk’un, hudut dışı edilmesine karar verildiğini bildirmişti.

KAYNAK: AA

Bir önceki yazımız olan Diyanet'ten Ramazan İçin Alınan kararlar başlıklı makalemizde Ramazan Ayı ve Salgın hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir