İnternet Alışverişi Artık Hayatımızda

Türkiye’de pandemi sürecinde gelişen e – ticaret dalgası besin perakendesinde yayılmaya devam ediyor. Süpermarket zincirleri ortasında ulusal zincirlerin çabucak hepsi e – ticarete başlarken, lokal zincirler de bu kervana katıldı. Davet, Mopaş, Happy Center, Özkuruşlar, Onur Market, Altunbilekler, Yunus üzere lokal market zincirleri de internetten satış başlattı.

Hürriyet’ten Hanife Baş’ın haberine nazaran: Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) Lideri Ömer Düzgün, lokal market zincirlerinin pandemi sürecinde internetten satış trendine kayıtsız kalamadığını belirterek, “Kendi faaliyetini başlatanlar yanında farklı platformlarla işbirliğine gidenler de var. Pandemi bunu mecbur kıldı. Bu türlü bir gelişmeden uzak durmak olmazdı. Besin perakendesinde internetten satış dalgası yayılıyor” dedi.

Gelişen trendler tarafında üyelerinin yüzde 50’sinin internetten satışa girdiğini kaydeden Düzgün, “Bir biçimde bütün markalar bu alana giriyor. Tüketicinin beklentisi farklılaştı. Şimdi lokal zincirlerin satışlarında internetin hissesi yüzde 5’lerde lakin bu giderek artacak. Besin perakende bölümü 6 yılda yakalayacağı dijitalleşme oranını pandemi nedeniyle bir yılda yakaladı” diye konuştu.

Batıda daha yaygın

Düzgün, market satışlarının internete taşınmasının yönetmesi kolay süreçler olmadığını fakat firmaların bu mevzuda giderek tecrübe kazandığına da işaret ederek, bölgesel olarak bu alanda değişim görüldüğünü, batı bölgesindeki tüketicilerin daha çok sanaldan besin siparişi verdiğini, doğuya yanlışsız talebin azaldığını kaydetti.

Düzgün, mahallî market zincirlerinin 40 milyar TL’lik büyüklüğü bulunduğunu, pandemide ek istihdamla 100 bin kişiyi de istihdam eder hale geldiğini aktardı.

Lokal marketlerden kendi operasyonunu başlatanlar yanında büyük platformlarla işbirliğine giderek e – ticarete başlayanlar da var. Trendyol Süratli Market, Kim, Happy Center üzere market zincirleriyle işbirliğinde çalışıyor. Hepsiburada bünyesindeki Hepsiexpress de farklı markalarla işbirliği yapıyor.

Satışların % 8’ine geldi

Mopaş Genel Müdürü Reşat Narman, pandemiden evvel online satış konusunda bir hazırlıkları olduğunu lakin Nisan 2020 itibariyle tam manasıyla başlattıklarını belirterek, “Pandemi devrinde gelişen bir trend oldu. Biz bu alandaki yapılanmamızı geliştirdik. Online tarafı farklı bir firma üzere yapılandırdık. Hem Trendyol ve Hepsiburada ile işbirliği yaptık. Kendi sitemizden satışımız da var. Artık de taşınabilir uygulama geliştiriyoruz. Kendi lojistiğimizi de sağlıyoruz. Toplam satışlarımızda sanalın hissesi yüzde 8’i bulmaya başladı. Bu trend daha da yükselerek devam edecek. Marketçilik güç bir iş, bir de sanalda yapmak daha da sıkıntı. Kolay bir tertip değil fakat bu tarafta yatırım yapmaya devam ediyoruz” açıklamasını yaptı.

Yüzde 420’lik artış var

Türkiye’de süpermarketlerde sanal satışı Migros başlattı. Migros Sanal Market şu anda dalda önder durumda. Carrefoursa, Makro Center, A101, Şok pandemi periyodunda sanal satış ağını kurdu. BİM şimdi tam bir tertip başlatmadı fakat onlar da ikinci markası File’yle e – ticarete ısınıyor. Market zincirlerinde online besin perakendesinde Getir Büyük, Yemeksepeti Banabi, İstegelsin üzere anında teslimat uygulamaları büyük rakip olmuş durumda. Hem tüketicilerin alım davranışlarındaki değişim, hem de bu alana yapılan yeni yatırımlarla pandemiyle birlikte online besin satışında yüzde 420’lik artış görüldü.

Bir önceki yazımız olan ŞOK 31 Mart Aktüel Kataloğu! Elektronik, dokumacılık, züccaciye, besin ve elektrikli eserlerde... başlıklı makalemizde Çay ve Tl  hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir