Dolar, euro ve altın fiyatlarında son durum…

Piyasalarda enflasyonun yaklaşık 2 yılın doruğuna yükselmesi akabinde Merkez Bankası (TCMB) açıklama ve hareketleri takip edilirken bugün tatilden olağan süreçlere dönecek olan global piyasalar izlenecek.

Asya borsaları, ABD’den gelen bir öbür güçlü ekonomik bilginin global kestirimleri desteklemesiyle yükselirken döviz ve tahvil piyasaları, dolar ve ABD Hazine tahvil getirilerindeki bir aylık süratli yükselişten sonra kazanımlarına orta verdiler.

Saat 09.20’de dolar/TL 8,11, euro/TL 9,59 düzeyindeydi. Gram altın ise 453 TL düzeylerinden güne başladı.

Şubat ayında 300’ün altına kadar geriledikten sonra TCMB liderinin misyondan alınmasıyla geçen hafta 500 baz puana yaklaşan Türkiye’nin 5 yıllık CDS’i bu sabah tıpkı saatte 451/457 düzeyinde.

  • DOLAR

  • EURO

  • ALTIN

DOLAR ENDEKSİ GERİLEDİ

ABD Hazinesi’nin gösterge nitelikteki 10 yıl vadeli tahvilinin faizi New York’taki süreçlerde yatay seyrederken, Asya seansında iki baz puan düşüşle yüzde 1.6860’a indi.

Dolar endeksi, yüzde 0,4 kayıpla 25 Mart’tan bir gördüğü en düşük düzeye düşerken, sabahki Asya süreçlerinde daha da düştü. Dolar endeksi 92,668 düzeyine indi.

ENFLASYON İKİ YILIN DORUĞUNDA

Tüketici yıllık enflasyonu yüzde 16.19 ile 2019 ortasından beri en yüksek düzeylere yükselirken, yükselişin önümüzdeki aylarda da devam etmesi bekleniyor. Bu kapsamda TCMB’nin enflasyondaki yükselişe dair telaffuz ve hareketleri yakından takip edilmeye devam ediliyor.

Ekonomistler yeni bir kur tesiri olmadığı senaryoda Nisan’da enflasyonun yılın en yüksek düzeyini göreceğini, sonrasında ise yıl sonuna yanlışsız düşüşe geçeceğini öngörüyordu. Lakin bu beklentiler TCMB’de lider değişimiyle birlikte kur şoku oluşması nedeniyle önümüzdeki günlerde tekrar revize edilecek görünüyor.

Revizyonlarda enflasyondaki Nisan ayında beklenen doruğun daha da yükseltilmesi, doruğun Nisan’dan sonraki aylara sarkması, enflasyonun daha uzun müddet yüksek kalması ve beklenen düşüşün daha hudutlu kalması öne çıkıyor.

TCMB bugün aylık fiyat gelişmeleri ve Mart ayı gerçek efektif döviz kuru verisini açıklayacak. Bilgiler takip edilse de piyasa tesiri beklenmiyor.

MERKEZ 15 NİSAN’DA TOPLANACAK

Bu ay izlenecek ana gelişmeler ortasında piyasaların bu ay bir faiz indirimi yapılmayacağını iddia ettiği 15 Nisan’daki TCMB faiz kararı toplantısı ve ay sonundaki enflasyon raporu yer alıyor.

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, “Enflasyon faiz alakasına baktığımızda Nisan ayı bilgileri yeni bir faiz artışını mecburî kılmıyor. Fakat yüzde 30’u aşan üretici fiyatları enflasyonunun tüketici fiyatlarına da yansıyacak olması ve TL’deki bedel kaybı enflasyonu etkileyecek kıymetli riskler. Piyasalar önümüzdeki aylarda enflasyonun yükseleceği noktanın tahminen yeni bir faiz artışı fiyatlaması getirecek noktaya ulaşıp ulaşmayacağını anlamaya çalışıyor” dedi ve ekledi:

‘TL BÜYÜK BİR BASKI ALTINDA KALABİLİR’

“Mevcut değişimlerden sonra TCMB’nin faiz artışı yapamayacağına ait piyasa öngörüsü yüzde 19 siyaset faizinin kâfi olmayacağının anlaşıldığı bir noktada TL’yi büyük bir baskı altında bırakabilir. Bunun dışında en kıymetli husus ABD faizleri… 2013 gibisi bir senaryo kaygısı TL ve benzeri para ünitelerini baskılıyor. Lokallerin döviz satım tarafında eğilimlerinin geçmiş günlere nazaran yavaşlasa da devam ettiğini de görüyoruz.”

Naci Ağbal başkanlığındaki TCMB, siyaset faizini beş aydan kısa bir müddette 875 baz puan artırması liranın kıymet kazanmasına sebep olmuştu. Bankacılara nazaran siyaset faizinin yüzde 19 düzeyinde bulunması TL için hâlâ kıymetli bir dayanak oluşturmaya devam ediyor.

Lakin Erdoğan’ın apansızın Ağbal’ı vazifeden alarak, yerine kendi üzere yüksek faizin yüksek enflasyona sebep olduğu görüşüne katılan Şahap Kavcıoğlu’nu ataması, piyasalarda faizlerin erken indirileceği ve bâtın sıkılaştırma üzere alışılagelmedik formüllere dönüleceği kaygılarını artırarak Türkiye’yi yeni bir kur krizinin eşiğine getirdi.

YENİ LİDERDEN SIKI SİYASET KELAMI

Kavcıoğlu’nun geçen hafta sıkı para siyasetine bağlı kalacağını taahhüt etmesi ve ABD Hazine tahvil faizlerindeki gerileme Cuma günü kur 8 düzeyinin altına kadar geriledi. Fakat dolar/TL bu düzeylerde kalamadı. Bu düşüşte yabancı yatırımcının tatil nedeniyle durum kapamaları hacim düşüşleri ile birlikte yurtiçi yatırımcıların süreçlerde yük kazanması tesirli oldu. Hem yurtiçi haber akışı, hem de ABD tahvillerinin yine yükselişe geçmesi sonrası dolar/TL güne 8.2 civarında başladı.

Ağbal’ın TCMB lideri olduğu periyotta 20 milyar dolar civarında Türkiye varlıklarını artıran yabancılar lider değişimi sonrası çıkış tarafında süreç yaparken lokal yatırımcılar 230 milyar dolarlık döviz varlıklarının 10 milyar dolar üzere bir kısmını TL’ye çevirdiler. Bankacıların verdiği bilgiye nazaran lokaller hem döviz alım hem satım tarafında bu hafta da faal olmaya devam ediyor. Bankacılar süreçlerin döviz satım tartıda devam ettiğini belirtiyorlar. (REUTERS)

Bir önceki yazımız olan Kurumlar Vergisi beyan periyodu başladı başlıklı makalemizde 2020 Yılı, 2021 ve Beyan hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir