Dolar, euro ve altın fiyatlarında son durum…

Piyasalarda enflasyonun yaklaşık iki yılın tepesine yükselmesinin akabinde Merkez Bankası’nın (TCMB) 15 Nisan’daki faiz kararına kadar global piyasalar odaklı bir seyir bekleniyor.

Asya borsaları global ekonomik toparlanma ve aşılananların sayısındaki artışla üç haftanın doruğuna çıkarken, yatırımcılar toparlanmaya yönelik yeni ipuçları için önümüzdeki bilanço devrini bekliyorlar.

  • DOLAR

  • EURO

  • ALTIN

Global piyasalarda dolar ABD tahvil getirilerinin gerilemesinin akabinde en önemli para üniteleri karşısında iki haftanın taban düzeyine geriledi. İşlemcilerin Fed’in para siyasetini taahhüt ettiği tarihten daha erken sıkılaştıracağını öngörerek aldıkları konumları azaltmalarına paralel olarak ABD’nin tahvil getirileri geriledi.

Şubat ayında 300’ün altına kadar geriledikten sonra TCMB liderinin vazifeden alınmasıyla geçen hafta 500 baz puana yaklaşan Türkiye’nin 5 yıllık CDS’i bu sabah 431/441 düzeyinde.

CDS düne nazaran yaklaşık 10 baz puan gerilerken bankacılar bugün için global piyasalarda olumlu bir seyir olduğuna dikkat çekiyorlar.

LİDER DEĞİŞİMİ İLE KUR ŞOKU OLUŞTU

Tüketici yıllık enflasyonu yüzde 16.19 ile 2019 ortasından beri en yüksek düzeylere yükselirken, yükselişin önümüzdeki aylarda da devam etmesi bekleniyor. Bu kapsamda TCMB’nin enflasyondaki yükselişe dair telaffuz ve hareketleri yakından takip edilmeye devam ediliyor.

Ekonomistler yeni bir kur tesiri olmadığı senaryoda nisanda enflasyonun yılın en yüksek düzeyini göreceğini, sonrasında ise yıl sonuna yanlışsız düşüşe geçeceğini öngörüyordu. Lakin bu beklentiler TCMB’de lider değişimiyle birlikte kur şoku oluşması nedeniyle tekrar revize edilmeye başlandı.

ENFLASYON BEKLENTİLERİ REVİZE EDİLİYOR
Japon bankacılık ve finansal hizmetler kümesi Mitsubishi UFJ Financial Group (MUFG) dün yıl sonu enflasyon varsayımını yüzde 12’de yüzde 15’e yükseltti. Yatırım bankası JP Morgan TL’deki son periyottaki kıymet kaybının fiyat baskısı oluşturmaya başladığını söyleyerek, yıl sonu enflasyon iddiasını yüzde 11.2’den yüzde 13.4’e revize etti. Revizyonlarda enflasyondaki nisan ayında beklenen doruğun daha da yükseltilmesi, doruğun nisandan sonraki aylara sarkması, enflasyonun daha uzun mühlet yüksek kalması ve beklenen düşüşün daha sonlu kalması öne çıkıyor. Ekonomistler, yabancıların Türkiye sermaye piyasalarındaki yatırımlarını azaltma eğilimi ile birlikte TL’deki kırılgan seyre dikkat çekiyorlar.

Bu ay izlenecek ana gelişmeler ortasında piyasaların bu ay bir faiz indirimi yapılmayacağını varsayım ettiği 15 Nisan’daki TCMB faiz kararı toplantısı ve ay sonundaki enflasyon raporu öne çıkıyor. Fakat bankacılar piyasalarda en büyük soru işaretinin yüzde 19 siyaset faizinin önümüzdeki periyotta kâfi olmadığının fiyatlandığı bir senaryo. Bu senaryo TL için kıymetli riskler taşıyor.

ÜRETİCİ ENFLASYONU RİSK

Bankacılar yüzde 30’u aşan üretici fiyatları enflasyonunun tüketici fiyatlarına da yansıyacak olmasıyla da tüketici enflasyonu için risk görüyor. Bankacılara nazaran misyon değişimleri akabinde TCMB’nin faiz artışı yapamayacağına ait piyasa öngörüsü, yüzde 19 siyaset faizinin kâfi olmayacağının anlaşıldığı bir noktada TL’yi baskı altında bırakabilme riski de içeriyor. Tüm bunlar enflasyona ait beklentileri daha da bozuyor.

Naci Ağbal’ın akabinde misyona gelen TCMB Lideri Şahap Kavcıoğlu, sıkı para siyasetini sürdürmeye kelam verdi. Lakin Kavcıoğlu daha evvel cumhurbaşkanının yükselen faizlerin enflasyonu yükselttiği formunda, genel geçer doğrulara zıt görüşü benimsediğini yazılarında söz etmişti.

YÜZDE 19 FAİZ TL İÇİN TAKVİYE

Naci Ağbal başkanlığındaki TCMB, siyaset faizini beş aydan kısa bir müddette 875 baz puan artırması liranın kıymet kazanmasına sebep olmuştu. Bankacılara nazaran siyaset faizinin yüzde 19 düzeyinde bulunması TL için hala kıymetli bir takviye oluşturmaya devam ediyor.

Ağbal’ın TCMB lideri olduğu periyotta 20 milyar dolar civarında Türkiye varlıklarını artıran yabancılar lider değişimi sonrası çıkış istikametinde süreç yaparken lokal yatırımcılar 230 milyar dolarlık döviz varlıklarının 10 milyar dolar üzere bir kısmını TL’ye çevirdiler. Bankacıların verdiği bilgiye nazaran lokaller hem döviz alım hem satım istikametinde bu hafta da etkin olmaya devam ediyor. Bankacılar lokal süreçlerin döviz satım tartıda devam ettiğini belirtiyorlar.

REFİNANSMAN RİSKİ ARTTI

Memleketler arası derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings ise dün Türk bankaları için yaptığı değerlendirmede dal için refinansman riskinin arttığını lakin kısa vadede bankaların kâfi döviz likiditesine sahip olduğuna dikkat çekti.

Fitch raporunda Türk bankacılık dalının döviz likiditesinin piyasalara erişimin kısa müddet için kapanması ve döviz mevduatlarında bir ölçü çıkışı karşılamak için kâfi düzeyde olduğunu belirtildi.

Piyasalarda ABD ve AB ile bağlantılar ve corona virüsü yayılım trendi de yakından izleniyor. (Reuters)

Bir önceki yazımız olan Dolar, euro ve altın fiyatlarında son durum… başlıklı makalemizde Altın, Dolar ve Enflasyon hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir