Bu yaz tatil kaça çıkacak? 600 TL’ye de var, 90 bin TL’ye de

Memleketler arası seyahatler, koronavirüs nedeniyle kısıtlansa da, Türkiye üzere, turizm gelirlerinin büyük kıymet taşıdığı ülkeler yabancı turist çekebilmek için canla başla çalışmalarına devam ediyor. Fakat yabancı turist sayısının tüm turizm ülkeleri için salgın öncesini yakalamasının çok sıkıntı olduğuna dikkat çekiliyor.

İşte bu noktada otellerin ve turizm kesiminin ayakta kalabilmesi için ‘yerli turist’ evvelki yıllara nazaran çok büyük kıymet taşıyor. Seyahat acenteleri, cins operatörleri ve oteller de yerli turistten daha fazla hisse kapmak için kampanyalar düzenliyor. Evvelki yıllara nazaran otel tatili için fiyatlar artmış olsa da erken rezervasyon kampanyaları ile fiyatlarda belli ölçülerde indirim yapılıyor.

POZİSYON VE KALİTE

Hürriyet’ten Burak Coşan, yerli turistin daha çok tatil yapmayı sevdiği aylardan olan temmuz ayı için Türkiye’nin dört bir tarafındaki otel fiyatlarını araştırdı. 7-13 Temmuz ortasında 2 kişinin bir otel tatili için ayırması gereken bütçe gidilecek bölge ve otelin kalitesine nazaran değişiklik gösteriyor. Kimi oteller her şey dahil hizmet verirken, kimi oteller ise yalnızca oda üzerinden fiyat belirliyor. Seçenekler bunlarla da sonlu değil. Oda-kahvaltı, yarım pansiyon yahut tam pansiyon hizmet veren oteller de bulunuyor.

Örneğin Antalya’da 7-13 Temmuz ortasında 2 kişi 6 gece 7 gün tatil yapmak isterse ayırması gereken bütçe 600 TL’den başlıyor, 70 bin TL’ye kadar çıkıyor. Türk tatilcilerin gözdesi Bodrum’da da misal bir durum hakim, Bodrum’da kelam konusu tarihler ortasında tatil yapmak için en az ödenecek fiyat 1100 TL’den başlıyor. Bodrum’un en değerli otellerinden birinde tatil yapmak için ise yaklaşık 90 bin TL ödenmesi gerekiyor.

İŞTE TATİL BÖLGELERİNDEKİ FİYATLAR:

BELEK: 1000 TL-45 BİN TL

Birinci olarak Türkiye’nin en lüks otellerine konut sahipliği yapan Antalya Belek’teki otelleri inceliyoruz. Burada çok lüks bir otelde her şey dahil hizmet almak isterseniz fiyatlar 10 bin TL’den başlıyor, 45 bin TL’nin üstüne kadar çıkıyor. Şayet kelam konusu otellerde daha lüks odalarda kalınmak istenirse fiyatların 70 bin TL’yi aştığını söyleyebiliriz. Her şey dahil hizmet veren otellerde kalite ve bulunduğu pozisyon fiyatların belirlenmesinde tesirli oluyor. 3 bin TL’ye her şey dahil tatil yapılacak oteller olduğu üzere, 7-8 bin TL düzeylerinde otel bulmak da mümkün. Daha makul fiyatlar isteyenler için de Belek’te alternatifler bulunuyor. ‘Her şey dahil olmasın. Kalacak bir oda bana yeter’ diyorsanız şayet bir odanın fiyatı 1000 TL’den başlıyor.

MANAVGAT: 1.200 TL-22 BİN TL

Antalya’nın öteki bir tatil bölgesi Manavgat otelleri Belek’teki otellere nazaran biraz daha uygun fiyatlarda. Burada her şey dahil lüks bir otelde tatil için en yüksek istenen fiyat 22 bin TL düzeylerinde. Birebir bölgede 10-13 bin TL ortasındaki fiyatlarda hizmet veren oteller de bulunuyor. Şayet daha uygun fiyatlı otel arayışındaysanız yarım pansiyon, tam pansiyon ya oda-kahvaltı olarak çalışan otelleri de tercih edebilirsiniz. Bu tip otellerde bir haftalık tatil için ödemeniz gereken fiyat ise 1.200 ile 4.500 TL ortasında değişiyor.

ALANYA: 600 TL-20 BİN TL

Antalya Alanya’da tatilcilerin sıklıkla tercih ettiği destinasyonlar ortasında. Bu bölgedeki fiyatlar da 600 TL’den başlıyor 20 bin TL’ye kadar çıkıyor. Tüm otellerde olduğu otel odalarının deniz görünümlü olması üzere özellikler de fiyatların değişmesine neden oluyor. Şayet Alanya’da ortalama standartlara sahip bir otelde tatil yapmayı planlıyorsanız. 7-13 Temmuz ortasında 2 kişi için ödemeniz gereken fiyat 8 bin TL ile 12 bin TL ortasında farklılık gösteriyor. Oda-kahvaltı yahut yalnızca oda istenirse de fiyatlar 600 TL ile 2 bin TL ortasında değişiyor.

KEMER: 1600 TL- 70 BİN TL

Antalya Kemer’de de çeşitli bütçelere uygun otel seçenekleri mevcut. 1.600 TL’ye de 70 bin TL’ye de otel bulmak mümkün. Oda-kahvaltı hizmet veren apartlarda 1 haftalık tatil için 2 bin TL istenirken, ultra lüks olarak faaliyet gösteren oteller de 1 haftalık tatilin bedeli ise 70 bin TL’yi aşabiliyor.

BODRUM: 1100 TL-90 BİN TL

Muğla’daki birinci durağımız ise Bodrum oluyor. Yerli ve yabancı turistlerin beğenilen tatil bölgelerinden Bodrum’da ortalama fiyatlar 15 bin TL ile 30 bin TL ortasında değişiyor. Bu fiyatların altında da Bodrum’da tatil yapmak mümkün. Antalya’da olduğu üzere Bodrum’da da 1.100 TL ile 3 bin TL ortasında iki kişi tatil yapabiliyor. Bu fiyatlarda hizmet veren otellerin birden fazla, oda-kahvaltı ya da yalnızca oda seçeneği sunuyor. Şayet Bodrum’da çok lüks bir tatil fikriniz varsa ödemeniz gereken fiyat 90 bin TL’ye kadar çıkıyor. Yüksek standartlarda hizmet veren öbür otellerde ise karşımıza 45 bin TL ile 55 bin TL ortasında fiyatlar çıkıyor. Kimi yüksek fiyatlı otellerin her şey dahil olarak hizmet vermediğini, yeme-içmenin ayrıyeten fiyatlandırıldığını söylemekte fayda var.

ÇEŞME: 700 TL-27 BİN TL

Son olarak İzmir Çeşme’deki otellerin fiyatlarına bakıyoruz. Bölgedeki otellerin büyük kısmı ya oda-kahvaltı ya da yarım-tam pansiyon olarak hizmet veriyor. Bölgede standartları yüksek bir otelde konaklamak isterseniz 20-27 bin TL’yi gözden çıkarmanız gerekiyor. Bölgedeki öteki otellerde ortalama fiyatlar ise 7 bin TL ile 12 bin TL ortasında farklılık gösteriyor. Daha ucuz seçenekler arıyorsanız da 700 TL’den başlayan fiyatlarla bir otelde ya da apartta konaklamak mümkün.

Bir önceki yazımız olan A101 1 Nisan Aktüel Kataloğu! Mobilya, elektronik, züccaciye ve elektrikli eserlerde.. başlıklı makalemizde Güncel TAKİP ve İndirim Haberleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir