Bitcoin ve kripto para için ikaz üstüne uyarı!

Bir yıl içinde ekran kartı fiyatları 3 kat arttı. Ekran kartı siparişleri için teslimat günü aylar sonrasına veriliyor. Sahtekarlar ise bu durumu fırsata çevirmeye çalışıyor. Uzmanlar madencilik sahtekarlarına karşı uyarıyor.

TİTAN ZİNCİRİNE DÖNÜŞTÜ

Kripto paralarda bilhassa son üç ayda yaşanan önemli yükselişi fırsata dönüştürmeye çalışan dolandırıcıların, web siteleri ve toplumsal medya üzerinden “Paranızı 10’a katlayın” üzere reklamlarla vatandaşları ponzi şemalarının, yeni tip titan zincirlerinin içerisine çekmeye çalıştıklarını tabir eden Küresel Bilişim Derneği (BİDER) Lideri Şenol Vatansever, “Titan yani saadet zinciri, varlığını sürdürebilmesi için daima yeni üye iştiraki gerektiren bir dolandırma metodudur. Gerekli madencilik altyapı yatırımları yapmadan ya da en az seviyede yaparak kripto para madenciliği yaptığını tez eden saadet zincirlerinin son aylarda yaygınlaştığını görüyoruz. Bunlar gerçekte olmayan altyapıları satıyor yahut kiralıyor. Yatırım yapıldığında ölçeklenebilir madencilik altyapısı varmış üzere daima satmaya devam ediyorlar. Günün sonunda sistem çöküyor ve yatırım yaptığını zanneden üyelerin yatırımları yok oluyor. Pratikte Çiftlik Bank olayından hiçbir farkı olmadığını söyleyebilirim” dedi.

Bu cins dolandırıcılık faaliyetlerinde vatandaşların dikkatini çekmek üzere sıfır ya da az riskle yüksek kar vaadi ve referans sistemi odaklı bir model sunulduğuna dikkat çeken Vatansever şu bilgileri aktardı: “Yeni üyelerin ve üye adaylarının gözünü boyamak için epeyce düşük ölçülerle giriş yapan üyelerin yüksek gelirleri gösterilir. Herkes yüksek kar elde edeceğini zanneder. Sisteme birinci kademede giren üyelerin yeni müşteri getirdikçe gelirleri artabilir, sonradan giren üyeler ise hayal satın alarak dolandırıldıklarının farkında bile olmayabilir. Bu gelirlerin ve karların hakikat olup olmadığı ve sistemden alınıp alınmayacağı da meçhuldür. Sizden sisteme yeni üye getirmeniz ya da daha yüksek bir gelir elde etmeniz için ödeme yapmanız istenirse muhtemelen saadet zinciri içerisine çekiliyor olabilirsiniz.”

GEÇERSİZ SUNUCU SATIYORLAR

Avrasya Blockchain ve Dijital Para Araştırmaları Derneği Lideri Avukat Kadir Kurtuluş da “Birtakım kümeler internette network ismi altında kripto para madenciliği için çiftlik kurduklarını, bilgi merkezlerinde yüzlerce aygıtla bu işi yaptıklarını sav ediyor” diyerek şunları tabir etti: “Madenciliğe başlamak isteyenlere birkaç bin dolar karşılığında kelamda sunucu satıyorlar. Sunucuya yüklenecek yazılımlarla madencilik yapılabileceğini sav ediyorlar. Birkaç ayda yatırılan paranın misliyle kazanılacağını vaat ediyorlar. Ancak genelde o denli bir sunucu hiç olmuyor. Olmayan bir şeyi satıyorlar. İnanç sağlamak için yatırımcıya 1-2 ay para gönderiliyor ve daha fazla sunucu almaya yönlendiriliyor. Sonrasında ise bir anda ilgili şahıslar ortadan kayboluyor. Madencilik yapacak şahıslar, öncelikle üstte belirttiğim dolandırıcılıklara dikkat etmeliler, şayet bir yatırım yapacaklarsa gidip görmeliler. Sunucu bilgilerini almalılar. Ayrıyeten piyasada eski, madencilik yapılamayacak olan aygıtları da satmaya çalışıyorlar. Şifre çözme zorlukları her geçen gün artıyor, eski aygıt ve işlemcilerle madencilik yapmak artık mümkün değil” dedi.

UYDURMA EKRAN KARTLARINA DİKKAT

Ethereum madenciliği yapan dijital dönüşüm uzmanı Dr. Nabat Garakhanova ise, ekran kartlarında sahteciliğe dikkat edilmesi gerektiğine işaret ederek, “Ekran kartlarına olan ağır talep piyasada ekran kartı bulunmasını zorlaştırmaya başladı. Birebir çip sorunu üzere ekran kartı sorunu de piyasada baş göstermeye başladı ve şu an piyasada geçersiz ekran kartları dolaşıyor. Rastgele bir mağduriyetin yaşanmaması için ekran kartının inançlı yerlerden satın alınması gerekiyor” dedi.

ELEKTRİK TÜKETİMİNİN YÜZDE 40’I MADENCİLİK İÇİN KULLANILIYOR

Madencilik yapabilmek için çok fazla elektrik kullanmak gerektiğini söyleyen Garakhanova şunları aktardı: “Bu nedenle ekseriyetle sanayi bölgelerinde yer alan fabrika ve atölyelerle anlaşarak aygıtlar buralarda yerleştiriliyor, yani buralarda madencilik tarlaları kuruluyor diyebiliriz. Türkiye’de madencilik için harcanan yıllık elektrik tüketimi, Türkiye’nin yıllık elektrik tüketiminin yüzde 40’ına ulaştı. Madencilik tarlaları kurmak için çoklukla Doğu Anadolu tercih ediliyor.”
 

Bir önceki yazımız olan TMO, çeltik alım fiyatlarını revize etti başlıklı makalemizde Güncel TAKİP hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir