Beyaz ette üretim artmasına karşın fiyatlar fırladı

TÜİK datalarına nazaran, 2021 Ağustos’ta beyaz et üretimi yıllık yüzde 23 artmasına karşın tavuk eti fiyatları yüzde 64 zamlandı. Maliyetlerdeki artış artırımlarda tesirli oldu. Süt üretimi ise ağustosta yıllık yüzde 12 azaldı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bilgileri beyaz et üretimi artmasına karşın maliyetlerdeki artışın fiyatlardaki artırımları sürdürdüğünü ortaya koydu.

Buna nazaran, 2021 Ağustos’ta bir evvelki yılın birebir ayına nazaran tavuk eti üretimi yüzde 23, kesilen tavuk sayısı yüzde 22 ve tavuk yumurtası üretimi yüzde 0.8 arttı.

Lakin ağustosta yıllık bazda yüzde 23 artan beyaz et üretimine karşın fiyatların tıpkı periyot aralığında yüzde 64 zamlanarak 19.4 TL’ye çıkması dikkat çekti. 2020 Ağustos’ta 11.8 TL olan tavuk eti fiyatları 2021 Ağustos’ta 19.4 TL’ye yükseldi. Fiyatlardaki artışta maliyetlerin daima yükseliyor olmasının tesirli olduğu belirtiliyor.

EN ÇOK HİNDİ ETİNDE

TÜİK’in bugün açıkladığı Kümes Hayvancılığı Üretimi, Ağustos 2021 datalarının ayrıntılarına bakıldığında ise, 2021 Ocak-Ağustos devrinde bir evvelki yılın birebir periyoduna nazaran tavuk eti üretiminin yüzde 0,6 arttığı görülüyor.

Birebir periyotta kesilen tavuk sayısı yüzde 1,7, tavuk yumurtası üretimi yüzde 2,6, hindi eti üretimi ise yüzde 20,6 azaldı. Hindi eti üretimi ağustosta yıllık bazda ise yüzde 7,5 düştü.

SÜT ÜRETİMİNDE DÜŞÜŞ SÜRÜYOR

Öte yandan, TÜİK’in bugün açıkladığı bir öteki data ise, yeniden 2021 Ağustos ayına ait Süt ve Süt Eserleri Üretimi istatistikleri oldu.

Bu bilgiler ise, 2018 Ağustos’tan bu yana maliyetlerdeki artışın daima devam ettiği dalda üretimdeki düşüş eğiliminin sürdüğünü ortaya koydu.

Buna nazaran, ağustos ayında bir evvelki yılın tıpkı ayına nazaran ticari süt işletmeleri tarafından yapılan içme sütü üretimi yüzde 12 azalarak 104 bin 679 tona geriledi.

Ocak-Ağustos periyodunda bir evvelki yılın tıpkı devrine nazaran içme sütü üretimi yüzde 6,2 azalarak 1 milyon 5 bin 205 tona indi.

Bir önceki yazımız olan Bimeks’in iflasına karar verildi başlıklı makalemizde İstanbul, Teknoloji̇ ve Türki̇ye hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir