9 TL’nin üzerine çıkan dolar ne kadar olacak

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Önderi Şahap Kavcıoğlu, TBMM Plan ve Bütçe Komitesi’nde yaptığı sunumda “Faiz indirimi sonrasında kurda hareketlenme oldu lakin küresel gelişmeleri değerlendirince bunun direkt bizim faiz indirimi ile ilgisi olmadığını görürüz” açıklamasını yaptı.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kabine toplantısı sonrası yaptığı konuşma sırasında da dolar/TL 9,0013 seviyesine çıkarak rekor kırdı.

‘DOLAR BORCUNU KAPATMAK YATIRIMDAN DAHA ÖNEMLİ’

TL, 2021 yılında dolar karşısında en çok bedel kaybeden para üniteleri ortasında yer alıyor. Altın ve emtia uzmanı Şirin Sarı ile yıllardır Kapalıçarşı’da esnaflık yapan Reşat Yılmaz doların artışını değerlendirdi. Uzmanlara, yıl sonundaki döviz kuru öngörülerini sorduk. “Doların üzerinde hem ekonomik hem de siyasi manada etki var. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarıyla birlikte Suriye vurgusu da aslında doların bir ölçü ateşini yükseltti” değerlendirmesinde bulunan Sevecen Sarı, “Dolar borcu olanların kapatabiliyorlarsa dolar borçlarını kapatmaları, şu an yatırım yapmaktan çok daha önemli” dedi.

‘YIL SONU İÇİN 10 LİRA DAHİL SÜRPRİZ OLMAZ’

Kapalıçarşı’da yıllardır esnaflık yapan Reşat Yılmaz ise döviz kurundaki yükselmenin sebebine değindikten sonra, “Biz yıl sonu için 9,20 seviyelerini esasen bekliyorduk. Lakin hareket sert oldu. 9,20 seviyesi kapanışlar gerçekten çok tehlikedir. Bu kapanışlar olduğu vakit da yıl sonu için 10 lira dahil sürpriz olmaz’ dedi.

Stajyer muhabir/ Deniz Altıntaş

Bir önceki yazımız olan IMF'den Türkiye için büyüme varsayımı başlıklı makalemizde 2021, 2022 ve Ekonomi̇ hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir